Straipsnis

Pamąstymai prieš didžiąsias metų šventes

2016-11-28

Praktiškai kiekvienas ūkininkas pakvietęs kavos sako: „paprognozuokim, kokia bus augalų būklė pavasarį“. Dabar tikrai anksti apie tai kalbėti, ir ūkininkus raminame: laukime kantriai pavasario, dabar galvokim apie didžiąsias metų šventes.

Prognozuoti remiantis minimalia informacija labai sudėtinga, pradėjus diskusiją, tai labiau primena azartinį žaidimą nei mokslinę diskusiją. Pirmasis veiksnys – kokios būklės rapsai ar kviečiai buvo prieš žiemą. Antroji sąlyga – meteorologinės sąlygos žiemą, kurios praktiškai neprognozuojamos. Štai, kad ir lapkritį ant šlapios ir šiltos žemės iškrito gan storas sluoksnis sniego, nors jis išsilaikė neilgai, bet tikėtina, kad tam tikrų pataisų įnešė. Manome, kad per kelias dienas susidarė labai palankios sąlygos fusarium plitimui. Trečia - nieko nežinome, kokios meteorologinės sąlygos bus žiemos pabaigoje, kai augalai baigs ramybės laikotarpį, to laikotarpio orai gali padėti paskutinį tašką. Gali būti taip, kad vegetacija prasidės anksti ir sustiprėję silpni augalai sukurs aukštą produktyvumą. Gali vegetacija prasidėti vėlai ir tuomet net gerai paruošti augalai gali nusilpti ir labai išretėti. Labai daug kas priklausys nuo pasirinktos veislės. Daug tokių pavyzdžių galima pateikti iš Suvalkijos, kai pavasarį nusilpusius žiemkentiškų veislių augalus pavyko „reanimuoti“, o mažiau žiemkentiškiems nepadėjo jokios reanimavimo priemonės.
Tačiau ūkininkai dažnai užsispyrę klausia, ką rekomenduotume pavasarį pirmiausiai „miegantiems gražuoliams“? Klausimas logiškas, nes artėja šventės ir galima paruošti augalams dovanų. Atsinaujinus vegetacijai pavasarį silpnesniems augalams reikės vytis gerai išsivysčiusius augalus. Rudenį neišsikrūmiję augalai pavasarį turi kuo greičiau suformuoti pirmines ir antrines šaknis ir suformuoti šoninius ūglius, tam reikalinga energija. Ar galima kompensuoti pavasarį tai, kas nepadaryta rudenį? Galima, tik vėl daug kas priklausys nuo meteorologinių sąlygų ir ūkininko pasiruošimo bei galimybių formuoti augalų produktyvumą. Pirmiausia augalus reikės aprūpinti svarbiausiais mitybos elementais ir panaudoti augimo reguliatorius. Kalbėdami apie augimo reguliatorius, pirmiausiai galvojame apie natūralius augimo reguliatorius, šiuo atveju citokininus. Anksti išpurškus GreenOk galima esmingai paspartinti šoninių ūglių augimą. Tačiau tai ne panacėja. Labai svarbi mityba azotu ir fosforu. Azotą daugelis jau žino, kad reikia išberti anksti, o štai fosforą pamiršta, o be fosforo, augalai nenori priimti azoto. Tačiau pavasarį, kol dirvožemio temperatūra nepasiekia 13°C, fosforas augalams labai mažai prieinamas, o antra – išbėrus fosforo trąšas ant dirvos paviršiaus, jų efektyvumas bus minimalus. Pagalvokite patys: dirvožemis pavasarį suslėgtas lietaus ir sniego, paviršiuje džiūstant susidaro plutelė, tai reiškia, kad lietus mažai judrų fosforą nuplaus neaišku kokia kryptimi, o šio elemento augalams reikia pirmiausiai. Taigi, anksti pavasarį galvoti, kad augalai įsavins reikiamą kiekį fosforo iš dirvožemio, neverta.
Tačiau pavasarį augalų lapai prabunda anksčiau nei šaknys. Dėl inercijos dirvožemis šaknų zonoje iki 5° C laipsnių įšyla maždaug praėjus 14 dienų po vegetacijos atsinaujinimo, dėl to fosforas įsavinamas minimaliai. Dar priminsime, kad azoto įsavinimui minimali temperatūra yra 5°C, o fosforui – 14°C. Dėl to dažniausiai atsinaujinus vegetacijai augalai rodo fosforo deficitą, ir svarbiausia, kad tas laikotarpis svarbus šaknų vystymuisi. Berdami azoto trąšas ūkininkai turėtų pagalvoti, kad be fosforo jų beriamas azotas labai menkai įsavinamas ir nemenka jo dalis aplenkia augalus.
Sprendimas randasi tiesiog paviršiuje, tiksliau ant lapų paviršiaus. Tuo metu fosforo įsavinimas per lapus 15 kartų efektyvesnis nei per šaknis. Dėl to pavasarį pirmiausiai reikia augalus pamaitinti per lapus, duoti startą. Tam geriausiai tiktų lapų trąša Viva Gel NPK 10-50-10. Galimas Viva Gel NPK 10-50-10, GreenOK, Noro Tec Manganas ir sintetinio augimo reguliatoriaus derinys.
Taigi, švenčių proga galima padovanoti augalams labai efektyvias lapų trąšas, o sau – maksimalų augalų produktyvumą su gana padoriomis išlaidomis.

Kontaktai

UAB Agrodema
info@agrodema.lt
Žirmūnų g. 139
Vilnius
LT-09120,
Lietuva
tel.nr. 8-5 240 2291

Visų regionų atstovus ir visą informaciją galite rasti Kontaktai skiltyje

Mes galime padėti

Vardas

Pavardė

Telefono numeris

El. paštas

Miestas/rajonas

Auginamos kultūros

Klausimas