Uncategorized

Naikinkime Sosnovskio barštį! Nuo šiol tai įveikiama problema!

Sosnovskio barščiai (Heracleum sosnowskyi) – išvaizdūs, tačiau labai pavojingi augalai. Tai viena iš Lietuvoje augančių invazinių barščių rūšių. Jie kilę iš Kaukazo, ir Lietuvoje buvo introdukuoti galvojant, jog tai puiki žaliava silosui. Šie, salierinių šeimos augalai, auga labai sparčiai ir Lietuvoje užauga iki 5 metrų aukščio. Plinta labai sparčiai, dideliuose žiedynuose kiekvienas augalas kasmet subrandina dešimtis tūkstančius sėklų, didžiausi barščiai – net iki 100 tūkst. sėklų, jas išbarsto maždaug 4 metrų spinduliu. Net iki 95% sėklų išlieka gyvybingos keletą metų. Sosnovskio barštis sunkiai išnaikinamas dar ir todėl, kad jis atželia iš šaknų net pjaunamas kelis kartus.

Didelė žala žmogui, bitėms ir aplinkai!
Sosnovskio barščio sultyse yra medžiagų, kurios saulėje įjautrina odą ir gali sukelti 1-3 laipsnio odos nudegimus – iššoka vandeningos pūslės, kurios dažnai plyšta ir sunkiai gyja arba gali atsirastirudų pigmentinių ilgai išsilaikančių dėmių.
Nors, Sosnovskio barščiai yra medingi, gausiai žydintys augalai, bitės retai juos lanko, kadangi šių augalų žiedų išskiriamas nektaras bitėms yra nuodingas.
Dėl intensyvaus augimo, didelio sėklų kiekio subrandinimo bei jų ilgaamžiškumo, Sosnovskio barščiai plinta vis didesnėse teritorijose, dažniausiai apleistose, rečiau šienaujamose pievose, pamiškėse, šalia kelių, paupiuose. Sosnovskio barštis išstumia vietines augalų rūšis jas užgoždamas.

Kovai su Sosnovskio barščiu, kompanija „Nufarm GmbH & Co.KG“ turi puikią išeitį!
NUANCE 75 WG – 10g/ha + MEZZO WG – 20g/ha – mirtinas smūgis Sosnovskio barščiui!

Nuance 75 WG (veiklioji medžiaga – tribenuron-metilas, 750 g/kg) – yra sisteminis herbicidas, kuris veiksmingai naikina labiausiai paplitusias dviskiltes piktžoles. Piktžolės po produkto panaudojimo nebeauga, jų nykimo požymiai, tokie kaip chlorozė, pastebimi po 1 – 3 savaičių.Mažiau jautrios piktžolių rūšys, jei jos galutinai nesunaikinamos, būna stipriai pažeistos. Herbicidas veikia per lapus ir per šaknis.
Mezo WG (veiklioji medžiaga metsulfuron-metilas 200 g/kg) – efektyvus sisteminio poveikio herbicidas. Į augalus patenka per lapus, tačiau turi ir nedidelį poveikį per dirvą. Praėjus kelioms valandoms po apdorojimo, sustabdomas piktžolių augimas. Chlorozė, piktžolių žuvimas ir kitiregimi požymiai pastebimi po 1–3 savaičių.
Purškimo laikas:
1. Pavasarį, kai Sosnovskio barštis pradeda vegetaciją, t.y. 2-8 lapelių (20-30 cm dydžio rozetės iki pradedant auginti stiebą (pradeda žydėti paprastasis šalpusnis);
arba
2.Vasarą, po mechaninio šienavimo praėjus 2-3 savaitėms, kai Sosnovskio barštis išauga iki 20-30cm dydžio.

Efektyvumui pagerinti, rekomenduoja pridėti paviršiaus aktyviąją medžiagą.
Iki šiol Sosnovskio barščio naikinimui dažniausiai naudoti herbicidai su glifosato veikliąja medžiaga, tačiau pagrindinis jų trūkumas – sunaikinami visi nupurkštame plote esantys augalai ir atsilaisvinusiame plote pirmiausiai pradeda dygti Sosnovskio barščio individai, todėl susiformuoja tankūs jų sąžalynai.
Akivaizdu, kad tik sutelkus jėgas ir pripažinus, kad Sosnovskio barščio plitimas yra ne atskirų šalių, o visos Europos Sąjungos problema, panašu, pasiektas perversmas. Atrastos naujos naikinimo priemonės leidžia efektyviai naikinti barštį ir mažiau kenkti kitiems augalams. Taikant šį naikinimo metodą pagal tikslias rekomendacijas, Sosnovskio barštis turėtų būti sunaikintas per dvejus-trejus metus.