Uncategorized

Žiemos išbandymai augalams dar priešakyje

Didieji išbandymai augalams dar priešakyje. Augintojai jau galvoja apie galimus sprendimus. Darbo patirtis rodo, kad augalų produktyvumą padidinti galima tik kompleksiškai įvertinus augimą bei derliaus ir jo kokybės formavimąsi ribojančius veiksnius. Vienaip ar kitaip, svarbiausią vietą užima azotas, fosforas, kalis ir svarbiausi mikroelementai, būtent nuo makro ir mikroelementų santykio ir tarpusavio sinergijos dažnai priklauso augalų derlingumas ir derliaus kokybė. Dažniausiai daroma klaida – nepakankamas arba neracionalus trąšų naudojimas. Dažnai pasikliaunama bendromis tręšimo rekomendacijomis, neatsižvelgiant į dirvožemio būklę ir apsirūpinimą augalams prieinamais mitybos elementais. Jau rašėme, kokias lapų trąšas rekomenduosime šiais metais įvertinę augalų būklę.

Šiandienos technologijos jau neapsiriboja mikroelementų naudojimu, kadangi jų panaudojimas ne visuomet būna efektyvus, tuo labiau rinkoje yra ir mažiau efektyvių preparatų. Šiuo metu augalų produktyvumo didinimui rekomenduojami fitohormonai. Tačiau fitohormonai efektyvūs tik tada, kai augalams jų stinga, dažniausiai tai sėklų dygimas, žydėjimas, vaisių formavimasis, o taip pat aplinkos veiksniai, blokuojantys hormonų sintezę. Naudojant fitohormonų preparatus reikia, kad augalų ląstelės, audiniai, organai būtų pasiruošę priimti fitohormonus. Šios augalo savybės priklauso nuo ląstelių viduje vykstančių procesų, ląstelė vienoje fazėje gali būti pasiruošusi priimti fitohormonus, o kitoje – ne. Reikia, kad augalai būtų apsirūpinę vandeniu ir mitybos elementais, o tam reikia, kad dirvožemis būtų reikiamos struktūros ir biologiškai aktyvus. Hormonų efektyvumas priklauso nuo jų koncentracijos. Perteklinė koncentracija gali neturėti stimuliacinio poveikio, o veikti priešingai – slopinti augimą. Endogeniniai (natūralūs) hormonai lokalizuoti tam tikrose ląstelių dalyse. Egzogeninių fitohormonų pasiskirstymas bus ne toks kaip endogeninių ir jie nepakeis hormonų, atsiradusių vykstant natūraliam metabolizmui.
Mes rekomenduojame vieną iš labai efektyvių fitohormonų – citokininą. Citokinino veikimas – daugiafunkcinis. Citokininai pirmiausiai skatiną ląstelių dalijimąsi, nors kai kuriais atvejais gali reguliuoti jų tįsimą. Citokininai turi įtakos ląstelių ir audinių diferenciacijos kryptingumui. Tyrimais laboratorijose nustatyta, kad citokininai dalyvauja atskirų organų susidaryme. Šią citokinino savybę puikiai galima išnaudoti pavasarį žieminių rapsų ir kviečių pasėliuose. Apipurškus su GreenOK augalus pavasarį, pažadinami šoniniai pumpurai. Mūsų konsultantų pastebėjimu, po apipurškimo aktyvuojamas šoninių ūglių viršūninių pumpurų augimas. Šiuo atveju citokininas veikia kaip auksinų, stabdančių šoninių pumpurų augimą, antagonistas.
Pavasaris – svarbiausias preparato panaudojimo laikotarpis. Stebime rudens laikotarpiu „pavargusius“ augalus, jau dabar matyti, kad kai kuriems pasėliams trūksta tankumo. Panaudojus GreenOK atsiranda galimybė padidinti augalų produktyvumą, tuomet iš esmės pasikeis ir supratimas apie tręšimo efektyvumą.