Uncategorized

Pokalbiai darganotu oru

Darganotas oras – gera proga pakalbėti su ūkininkais apie augalininkystės perspektyvas ir ekonomiškai efektyvias technologijas. Daugeliu atvejų kalba pakrypsta apie augalų mitybą. Šiuo atveju matydami pro langą kukurūzų ražieną pokalbį pakreipėme apie kukurūzus. Aišku, daugelis šių augalų neaugina, bet daugumos augalų mitybos ypatumai panašūs, o kukurūzai ypač reiklūs augalai.

Augalų mitybos valdymas reikalauja aukštų organizacinių gebėjimų, laiko pojūčio ir žinojimo, kokias priemones pasirinkti tikslo siekimui. Augalų mitybos organizavimą galima prilyginti dirigavimui orkestrui. Tam, kad būrys žmonių su muzikos instrumentais virstų orkestru, reikia įdėti nemažai pastangų. Pirma – reikia surinkti visus reikalingus muzikantus. Antra – kiekvienas savo partiją turi atlikti kokybiškai ir trečia – kiekvienas instrumentas turi pradėti ir baigti groti griežtai numatytu laiku. Panašiai daro ir patyrę agronomai. Rūpinasi, kad augalai būtų aprūpinti reikalingais mitybos elementais. Atsižvelgiant į turimą agrofoną ir planuojamą derlingumą bei parenkamų priemonių, tame tarpe, ir trąšų efektyvumą, reikia stengtis, kad maisto medžiagas iš dirvožemio ir trąšų augalai įsavintų maksimaliai. Agronomas savo veiksmais užtikrina savalaikį maisto medžiagų patekimą į augalus ir jų sinergiją. Augalininkystėje būtina harmonija tarp visų maisto elementų visą vegetacijos laikotarpį.
Tačiau be sinergijos yra ir antagonizmas tarp mitybos elementų, o taip pat vieni elementai gali blokuoti kitus. Remiantis orkestro pavyzdžiu, tai didysis būgnas gali lengvai nustelbti smuiką ar kitą instrumentą. Dėl to jie negali skambėti tuo pačiu metu, jų partijos yra asinchroninės. Tokie patys dėsningumai ir augalų mityboje. Jei dirvožemyje gausu kalio ir magnio arba fosforo, ir cinko sutrinka vieno elemento, iš poros, įsavinimas. Dažniausiai blokuojamas tas, kurio mažiau. Kai augalai dėl kažkokių priežasčių neįsavina fosforo, žemdirbiai, pastebėję jo deficitą, išberia papildomai fosforo trąšų, bet tada blokuojamas cinkas.
Pavyzdžiui, azoto įsavinimo lygis susijęs su sieros kiekiu arba subalansavus NPK trąšas, išlaidos azoto trąšoms produkcijos vienetui pagaminti sumažėja iki 25 proc. Kukurūzus pasirinkom neatsitiktinai, nes šie augalai maisto medžiagas vegetacijos laikotarpiu naudoja netolygiai. Jei vėl lyginti su klasikine muzika, tai kukurūzų augimas prilygtų Bolero, rami ir gana paprasta pradžia ir stiprėjančia banguojančia melodija, kai kiekvieną minutę muzika darosi garsesnė ir sudėtingesnė. Pagrindinė tema kartojasi daug kartų, bet kiekvieną kartą skamba naujai dėl didėjančio tempo.
Kukurūzai maisto medžiagas būtent taip ir įsavina, pradžioje lėtai, o kai augalai turi 4 – 5 lapus ir pradeda formuotis antrinės šaknys, augalams reikia didesnio kiekio tinkamai subalansuoto maisto medžiagų kiekio, kad galėtų formuoti generatyvinius organus. Augalai, turėdami 6 – 8 lapus, pradeda „planuoti“ produktyvumą ir maisto medžiagų poreikis išauga. Dėl to 5 – 7 lapų tarpsniu svarbi subalansuota mityba. Šiuo laikotarpiu „pirmuoju smuiku“ griežia fosforas. Mūsų specialistai patyrė, kad jei augintojas neturėjo galimybės užtikrinti augalų mitybos fosforu, šiuo laikotarpiu galime rekomenduoti Viva Gel NPK 10-50-10. Fosforo mitybos problemos neišspręsime, bet elemento deficitas bus pašalintas ir nesutriks generatyvinių organų formavimasis. Praktika rodo, kad šis preparatas efektyvus ir kitais atvejais, nes esant pakankamam kiekiui augalams prieinamo fosforo yra tikimybė, kad dėl kažkokių veiksnių (žema temperatūra, sausa ir kt.) sutriks fosforo įsavinimas. Jei fosforo deficitą dar komplikuoja azoto deficitas, rekomenduojame ekonominį derinį – karbamidas + Viva Gel NPK 10-50-10.
Daug kalbama apie magnio įtaką augalų produktyvumui, tačiau magnis yra kalio antagonistas, dėl to kai kuriuose dirvožemiuose ir nerekomenduojame papildomo tręšimo trąša, turinčia daugiau kalio, o pasiūlyti turime ką – Viva Gel NPK 10-10-50. Kalbant apie elementų sinergiją pažymėtina, kad siera „draugauja“ su magniu, manganu, azotu, kaliu ir variu. Fosforas ir azotas stiprina magnio efektyvumą. Dėl to dėliojant pavasariui derinius rekomenduojame pagalvoti apie „duetą“ Viva Gel NPK 10-50-10 su magnio sulfatu arba „trio“ priderinus karbamidą. Norint maksimaliai padidinti lapų trąšų efektyvumą rekomenduojame pridėti fitohormono preparato GreenOK.