Žieminių kviečių derlingumas labai priklauso nuo krūmijimosi intensyvumo. 3 – 4 lapelių tarpsniu ant požeminės stiebo dalies pradeda formuotis sustorėjimas, vadinamas krūmijimosi mazgu. Augalų krūmijimosi potencialas programuojamas būtent krūmijimosi mazge ir priklauso nuo jo vystymosi energijos. Normaliomis sąlygomis krūmijimosi mazgas susiformuoja 1 – 3 cm gylyje ir jame nuo pat pradžių „įsikuria“ visos būsimo augalo dalys. Tai – svarbiausia žieminių kviečių dalis.
Naujų organų regeneracijos centrais laikoma krūmijimosi mazgo meristema su joje sukauptomis energetinėmis ir aktyviomis maisto medžiagomis. Jei augalai išeikvoja maisto medžiagas, jie negali generuoti naujų organų. Jei dėl išsekimo ar nepalankių aplinkos veiksnių žūsta krūmijimosi mazgas, žūsta ir visas augalas. Gali nunykti dalis ar visi lapai, gali būti pažeista dalis šaknų sistemos, o jei krūmijimosi mazgas išliks, augalas galės tęsti augimą, nors ir nepilnavertį. Jei krūmijimosi mazgas išlieka, tai reiškia, kad lieka nepažeistas augimo kūgelis ir šoninių ūglių pumpurai ir jie rudens – žiemos laikotarpį praleidžia saugiai po žeme. Tai natūrali evoliucijos eigoje susiformavusi reakcija prisitaikyti ir išlikti esant nepalankioms sąlygoms. Stiebų skaičius gali svyruoti. Taikant tradicines technologijas dažniausiai būna 1 – 3 stiebai. Tačiau žieminių kviečių krūmijimosi potencialas labai didelis. Veikiant aplinkos veiksniams dažniausiai ūkiuose būna nepakankamo tankumo žieminių kviečių pasėliai. Ką rekomendavome ūkininkams, siekiantiems padidinti produktyvų pasėlio tankumą? Jau ne pirmus metus mūsų partneriai naudoja naujos kartos biologinį preparatą GreenOK. Apie jo veikimą informacijos rasite mūsų tinklalapyje.
Eksperimentais nustatyta, kad žieminiuose kviečiuose BBCH 30 tarpsniu išpurškus 1,0 l/ha GreenOK, produktyvių stiebų skaičius, lyginant su kontrole, esmingai padidėjo. Nustatytas 624 stiebų kvadratiniame metre produktyvus pasėlio tankumas, tai 11 proc. didesnis tankumas, lyginant su kontrole. Priminsime, kad tręšimo fonas eksperimente – N170P60K90. Daug ūkininkų naudoja įvairias humines rūgštis, pabandėme ir tokį variantą. Pasėlio produktyvus tankumas naudojant GreenOK derinį su huminių rūgščių preparatu buvo tik šiek tiek didesnis (630 stiebų kv.m.) nei naudojant vieną GreenOK. Kartais ūkininkai mano, kad išbers daugiau trąšų ir kviečiai pakankamai krūmysis. Pabandėme. Kviečiai patręšti N240P80K120, tačiau mes nenustebome, kai produktyvus pasėlio tankumas buvo 590 st.kv.m., tai tik 30 stiebų didesnis tankumas, nei tręšiant N170P60K90. Pridėjus GreenOK, pasėlio tankumas nebuvo didesnis nei mažesnio tręšimo atveju. Taip ir turėjo būti. Tačiau mes su GreenOK pasiekėme optimalų pasėlio tankumą ir derlingumą su mažesnėmis išlaidomis. Priminsime, kad vienu ir kitu atveju žieminių kviečių derlingumas buvo 10,7 t/ha. Skaičiavimus galite atlikti drauge su mūsų konsultantais.
Mūsų technologijos atveria puikias galimybes optimizuoti pasėlio tankumą pavasarį, nors daug ūkininkų jau naudojo GreenOK rudenį, kad augalai prieš žiemą sukrautų šoninių ūglių pumpurus.
Jei augalui padedi sukrauti pumpurus, reikia pasirūpinti, kad juose susikauptų energetinės medžiagos. Dėl to derinyje su GreenOK ūkininkai naudojo Technokel Amino B 20 l arba kitas mikroelementų trąšas.