Uncategorized

Svarbiausia – optimizuoti augalų mitybą

Žiema tik įsibėgėja… Ūkininkai susitikimuose daug dėmesio skiria augalų mitybos klausimams. Nestebina, kad iki Naujųjų Metų mineralinės trąšos šluojamos, tikrąja to žodžio prasme. Šiais metais ūkininkai labai aktyviai renkasi ir lapų trąšas. Nors dar nežinom, kaip klostysis žiemos scenarijus, bet tai, kad žemdirbius domina augalų mityba – geras ženklas. Dažniausiai tręšiama tik pagrindiniais elementais, o pilnavertei mitybai augalams reikia žymiai daugiau elementų. Mes rekomenduojame pilnavertes, fiziologiškai subalansuotas lapų trąšas.

Priminsime pagrindinių elementų reikšmę augalams. Boras – vienas svarbiausių augalams elementų. Ląstelėse didžioji jo dalis yra kompleksiniuose junginiuose su ląstelių sienelių polisacharidais. Be boro sutrinka reproduktyvinių organų formavimasis, apsivaisinimas bei sėklų ar vaisių branda. Boras vaidina labai svarbų vaidmenį angliavandenių apykaitoje. Boras gerina kalcio įsavinimą maisto medžiagų apykaitos procese. Ypač jautrūs boro deficitui cukriniai runkeliai ir rapsai. Žemdirbiams rekomenduojame boro trąšą Noro Tec Boras.
Geležis dalyvauja svarbiausių elementų elektronų pernešimo grandyse kvėpavimo ir fotosintezės procesuose. Veikia kaip chlorofilo sintezės katalizatorius pradiniuose etapuose. Dažniausiai geležies deficitas pastebimas drėgnuose, silpnai aeruojamuose karbonatinguose dirvožemiuose. Siekiant sušvelninti geležies deficito įtaką, rekomenduojame lapų trąšą Fertigrain Foliar.
Magnis dalyvauja baltymų ir angliavandenių mainų reakcijose, įeina į chlorofilo sudėtį, svarbiausia, kad esant magnio deficitui chlorofilas suyra, atsiranda chlorozės. Chlorofilas gyslomis pradeda tekėti iš senų lapų į jaunus. Trūkstant magnio pagelsta lapo ploteliai tarp gyslų, be abejo, tokiais atvejais neapsieinama be derliaus nuostolių. Labiausiai reikalingas augalams, su derliumi išnešantiems daug kalio. Rekomenduojame lapų trąšą Noro Tec Magnis.
Manganas augaluose aktyvuoja fermentus, kaupiasi lapuose, dalyvauja fotolizės procesuose, dalyvauja cukrų kaupime ir transportavime iš lapų į šaknis, stimuliuoja audinių augimą pumpuruose, dalyvauja įsavinant geležį iš dirvožemio. Trūkstant mangano išsiskiria mažiau deguonies fotosintezės procese ir sumažėja angliavandenių kiekis šaknyse. Labiausiai mangano deficitui jautrūs cukriniai runkeliai, bulvės, avižos, pastaruoju metu labai jautriai reaguoja žieminiai rapsai. Mažiau mangano į augalus patenka esant žemai temperatūrai ir drėgnam dirvožemiui, tai labiausiai pastebima anksti pavasarį, labiausiai nuo mangano deficito pavasarį nukenčia žiemkenčiai. Rekomenduojame žiemkenčius pavasarį apipurkšti lapų trąša Noro Tec Manganas.
Varis įeina į fermentų sudėtį ir dalyvauja oksidacinėse reakcijose, apie 50 proc. jo randama chloroplastuose. Trūkstant vario sutrinka ląstelių sienelių lignifikacija, sulėtėja kvėpavimo ir fotosintezės intensyvumas. Varis padidina augalų atsparumą grybinėms ir bakterinėms ligoms, naudojant vario preparatus sumažėja kūlių plitimas miglinių javų pasėliuose, padidėja augalų atsparumas dėmėtligėms. Sausringu laikotarpiu apipurškimas vario trąšomis padidina augalų atsparumą. Mes rekomenduojame – Noro Tec Manganas/Varis, Noro Tec Magnis/Varis.
Molibdenas dažnai vadinamas azoto apykaitos elementu, nes įeina į nitratreduktazės ir nitrogenazės sudėtį. Trūkstant šio elemento, ypač rūgščiuose dirvožemiuose augalų audiniuose susikaupia daugiau nitratų ir sutrinka maisto medžiagų apykaita. Papildomam augalų apipurškimui rekomenduojame Fertigrain Foliar.
Cinkas įeina į daugelio fermentų sudėtį, dalyvauja chlorofilo, vitaminų sintezėje, dėl to apipurškimas cinko preparatais paspartina augalų augimą. Cinkas vaidina svarbų vaidmenį oksidacinėse reakcijose. Trūkstant cinko sutrinka fosforo apykaita, padidėja neorganinio fosfato koncentracija, sutrinka jo virtimas į organines formas. Trūkstant cinko augalų lapai pasidaro šviesiai žali, jautresnių augalų – net balti. Naudojant Noro Tec Cinkas, padidėja augalų produktyvumas. Pastebimas grybinių ligų plitimo mažėjimas, padidėja cukrų kiekis augaluose.
Augalininkystėje labai svarbu subalansuota augalų mityba. Vieno elemento deficitas arba perteklius gali blokuoti kitų elementų patekimą į augalą ir iššaukti augimo sutrikimus, dėl to galima prarasti nemenką dalį derliaus. Tyrimų rezultatai rodo, kad esant 8,0 t/ha žieminių kviečių derlingumui, dėl mikroelementų deficito galima prarasti iki 2,0 tonų derliaus. Nepasirinkus tinkamų mikroelementų arba padidinus jų normas, galima sutrikdyti augalų augimą.